Litecoin obchodzi 9-te urodziny – Widelec Bitcoin, który przetrwał próbę czasu

Litecoin obchodzi 9-te urodziny – popularna kryptokur waluta po raz pierwszy została wprowadzona na rynek 13 października 2011 roku.

9 lat po wprowadzeniu na rynek, Litecoin jest 10. największą kryptokur walutą według kapitalizacji rynkowej, z wyceną 3,28 mld dolarów.

Litecoin został stworzony przez Charliego Lee, informatyka pracującego wówczas w Google. Później Lee dołączył do Coinbase Cryptocurrency Exchange, ale później opuścił firmę, aby skupić się na Litecoin w pełnym wymiarze godzin.

Litecoin jest jednym z najstarszych „altcoinów“ – są to waluty kryptograficzne, które w dużej mierze bazują na Bitcoinie, ale posiadają udoskonalenia w stosunku do oryginalnego projektu Bitcoin Compass, które nadają im unikalne cechy. W wątku Bitcointalk zapowiadającym Litecoin, Charlie Lee napisał, że „Chcieliśmy zrobić monetę, która jest srebrna do złota Bitcoin“. Nawet dziś, przy porównywaniu Bitcoinu i Litecoinu powszechnie stosuje się analogię złota i srebra.

Portfolio

Podstawowy projekt Litecoin jest taki sam jak Bitcoin – jest nawet oparty na tym samym kodzie. Istnieją jednak pewne kluczowe różnice między nimi. Litecoin celuje w czas bloku 2 i pół minuty, który jest 4 razy szybszy niż czas bloku Bitcoin’a. Ponadto, maksymalny limit dostaw Litecoin wynosi około 84 milionów LTC, co jest 4 razy większe niż Bitcoin. Litecoin zmniejsza się o połowę co 840.000 bloków, w porównaniu do Bitcoinów, które mają miejsce co 210.000 bloków.

Inną istotną różnicą pomiędzy Litecoin i Bitcoin jest to, że Litecoin używa innego algorytmu sprawdzania poprawności działania. PoW Litecoin zawiera algorytm szyfrowania, który jest bardziej wymagający na pamięć w porównaniu z Bitcoin, który używa algorytmu SHA-256. Głównym powodem, dla którego Litecoin korzysta z algorytmu Scrypt zamiast SHA-256 jest to, że nie konkuruje z Bitcoinem o górników.
Pierwszy wielki bieg byków Litecoin’a

Pierwszy duży bieg byków Litecoin odbył się pod koniec 2013 roku, kiedy to cena LTC wzrosła do 45 dolarów. Przed nagłym skokiem cen, LTC przez kilka miesięcy notował poniżej 3 dolarów. Ten rajd zbiegł się w czasie z runem byków na rynkach Bitcoinów, w którym BTC po raz pierwszy przełamał poziom cen 1000 dolarów. Jednak bańka wyskoczyła stosunkowo szybko i cena Litecoin spadła aż do znalezienia dna w styczniu 2015 roku. Kolejne dwa lata były dość stagnacją w zakresie działań cenowych, ale Litecoin z łatwością przekroczył swój stary, wszechczasowy poziom w biegu byków w 2017 roku.

 • Litecoin(LTC)
 • KUPUJ
 • 13 czerwca 2013 r. – 6 czerwca 2015 r. $ 2.39 – $ 1.79
 • -24.96%
 • Zmiana
 • JulOct2014AprJulOct2015Apr $ 10,00 $ 20,00 $ 30,00
 • Wykres JS według amCharts
 • Market Cap$ 3.22B
 • 24H Objętość $ 1,52B
 • Zasilanie obiegowe65.66M
 • All-Time High$ 373,02
 • Charlie Lee sprzedaje swój LTC

Charlie Lee wzbudził wiele kontrowersji w społeczności Litecoin, gdy w grudniu 2017 roku ogłosił, że sprzedał lub przekazał wszystkie swoje udziały w LTC, aby uniknąć potencjalnych konfliktów interesów.

Z perspektywy czasu jasne jest, że Lee miał prawie doskonały moment, kiedy ogłosił swoją sprzedaż, ponieważ Litecoin handlował na historycznie wysokim poziomie. Oczywiście, kiedy założyciel kryptojówki ogłasza, że sprzedaje całość swoich udziałów, może to doprowadzić innych posiadaczy do podjęcia decyzji, że nadszedł czas na sprzedaż również ich monet.

Cena Litecoin nigdy nie powróciła do poziomu z grudnia 2017 r., ale dotyczy to zdecydowanej większości krypto walut, które znajdowały się w trakcie kryptońskiego runu byków w 2017 r. W dniu 20 grudnia 2017 roku Litecoin zanotował swój rekordowy poziom w cenie około 355 dolarów.

Litecoin nadal odgrywa ważną rolę na rynku krypto walutowym.

Litecoin oferuje szybsze i tańsze transakcje z Bitcoin, co daje mu większą użyteczność w codziennych zastosowaniach, takich jak dokonywanie zakupów czy przekazywanie środków pomiędzy różnymi kryptokurrency exchanges. Ponadto, Litecoin jest często wykorzystywany jako baza dla nowych technologii, które czasami trafiają na Bitcoin. Na przykład SegWit (Segregated Witness), nowy format transakcji w kryptocurrency, został po raz pierwszy uruchomiony na Litecoin w maju 2017 roku, zanim został wdrożony w Bitcoin.

Idąc naprzód

Projekt Litecoin nie ulega stagnacji i nadal wprowadza nowe funkcje do kryptokurówki LTC. W chwili obecnej deweloperzy pracują nad integracją technologii prywatności MimbleWimble z Litecoin. MimbleWimble to innowacyjna technologia, która po raz pierwszy została zaprezentowana przez Grin and Beam.

W kryptowalutach opartych na MimbleWimble każdy blok jest zasadniczo reprezentowany przez jedną dużą transakcję, podczas gdy adresy związane z poszczególnymi transakcjami są zatarte. Integracja MimbleWimble firmy Litecoin znajduje się obecnie w fazie testów, ale jeśli zostanie pomyślnie wdrożona, może stanowić ważny kamień milowy w historii LTC i wyrzeźbić nową tożsamość dla popularnego altcoina.